האם הסרת חבר מקבוצת וואטסאפ מהווה לשון הרע?

מבוא:

פסק דין חדש, מעניין ותקדימי של בית משפט השלום ברחובות (ת"א 64723-03-22) מיום 16.8.2023 דן בסוגיה האם הסרת חבר מקבוצת וואטסאפ (WhatsApp) מהווה "פרסום" כהגדרתו בחוק איסור לשון הרע, ויכולה להקים עילה לתביעת לשון הרע. זוהי סוגיה חדשה יחסית שטרם הוכרעה בפסיקה הישראלית עד למקרה זה.

רקע:

התובע והנתבעת היו חברים בקבוצת וואטסאפ של אימוני ספינינג (אימוני אופניים). הנתבעת, שסייעה בניהול הקבוצה, הסירה את חברותו של התובע מהקבוצה. התובע טען כי פעולת ההסרה מהווה לשון הרע כלפיו, והגיש תביעת לשון הרע נגד הנתבעת.

עיקרי הדברים:

בית המשפט דחה את טענות התובע וקבע כי אין בפעולת ההסרה מקבוצת הוואטסאפ כשלעצמה משום "פרסום" כהגדרתו בחוק איסור לשון הרע.

הנימוקים העיקריים לקביעה זו:

  • פעולת ההסרה לא כללה כל אמירה או אזכור של התובע, לא בכתב, בעל פה או בכל דרך אחרת. לא היה שום פרסום אקטיבי ובר קיימא של לשון הרע.
  • בשונה מפעולת ה"לייק" ברשתות חברתיות, אין בפעולת ההסרה כשלעצמה כדי להוות פרסום במובן החוק, גם לא פרסום פסיבי.
  • העובדה שהמערכת האוטומטית של וואטסאפ שלחה הודעה על עצם ההסרה לחברי הקבוצה, לא הופכת זאת לפרסום מטעם הנתבעת וודאי שלא הייתה בה כוונה לפגוע בתובע.
  • קבלת תביעה כזו תהווה פגיעה קשה בחופש הביטוי וביכולת ניהול קבוצות ברשתות החברתיות. כמו כן, קבלתה תעודד שימוש לרעה בהליכי משפט.

לסיכום, בית המשפט דחה את התביעה על הסף וקבע שהתובע לא השכיל להצביע על פרסום לשון הרע המקים עילת תביעה. הסרת אדם מקבוצה ברשת החברתית, ללא כל אזכור נוסף, איננה בגדר "פרסום" ולא עולה כדי לשון הרע. כמו כן, בית המשפט השית על התובע תשלום שכ"ט עו"ד והוצאות לטובת הנתבעת בסך כולל של 8,500 ש"ח.

מסקנות והמלצות:

פסק דין זה מבהיר כי לא כל פעולה ברשתות החברתיות עולה כדי "פרסום" היכול להוות עילה לתביעת לשון הרע. יש להבחין בין הסרה "שקטה" מקבוצה, לבין שיתוף, הפצה או פרסום אקטיבי של תוכן משמיץ ופוגעני. בעידן הדיגיטלי והרשתות החברתיות, חשוב לשמור על האיזון בין הגנה על השם הטוב לבין שמירה על חופש הביטוי וחופש ההתאגדות בקבוצות וירטואליות. פסק הדין מדגיש את הסייגים וההגבלות שיש להחיל על תביעות לשון הרע ומרחיב את ההגנה על חופש הביטוי ברשתות החברתיות.

 

כותב המאמר: עוה"ד טל בן שושן


האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד.

למען הסר ספק יובהר, כי מאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית.

נתקלת בסוגיה משפטית בתחום? מוזמנים לפנות למשרדנו ולקבל ייעוץ מקצועי ומקיף בתחום.

דילוג לתוכן